x 

Makale

Aşçı Standartları Kümes Hayvanları İle Et Yemekleri Hazırlamak

Aşçı Standardı Kümes Hayvanları İle Et Yemekleri Hazırlamak

meb.gov.tr adresinden alınmış 2007 yılı aşçı standardı

 aşağıda sunulmuştur ( Aşçı standartları prosedürü uzun olduğundan birden fazla dosyaya bölünmüştür )

 

J KÜMES HAYVANLARI ET YEMEKLERİ HAZIRLAMAK J01 Kümes hayvanları et yemekleri için ön hazırlık yapmak Kümes hayvanlarını pişirmeye hazırlamak için gerekli malzemeleri depodan eksiksiz çıkardı mı?
Kümes hayvanlarını hazırlamak için gerekli araç, gereç ve  ortamı hijyen kurallarına göre  hazırlayıp kullanıma kadar uygun koşullarda bekletti mi?
Kümes hayvanlarını ve özelliklerini tanıyacak,  yemek yapmak için bütün veya parçalayarak pişirmeye hazırladı mı?
J02 Kümes hayvanları et yemekleri malzemelerini hazırlamak Kümes hayvanına uygulanan pişirme yöntemlerine göre uygun eti seçip, pişirme yöntemine uygun garnitürü, sosu ve diğer araç gereçleri  seçerek yemek yapmak için hazırladı mı?
Türk mutfağına ait ve yöresel yemeklerin hazırlandığı kümes hayvanı etlerini ve parçalarını seçerek, uygun pişirme yöntemi ile pişirip servise hazır hale getirdi mi?
Sıcak ve soğuk kümes hayvanları yemekleri için reçeteye uygun sos malzemelerini hazırladı mı?
J03 Kümes hayvanları etleri  doğramak Yapacağı yemeğe uygun kümes hayvanı etini seçip uygun şekilde eklemlerinden ayıracak ve doğradı mı?
J04 Kümes hayvanları etlerini şekillendirmek Yapacağı yemeğe uygun kümes hayvanı etini seçip yemeğe uygun şekillendirdi mi?
j05 Kümes hayvanları etlerini terbiye (marine) etmek Etin çeşidi ve parçasına uygun marinatları hazırlayıp eti marina etti mi?
J06 Koku ve tat vericileri hazırlamak (sebze demeti/torbası vb.) Yapılacak yemeğe uygun sebze grupları, baharatlar ve diğer katkıları tekniğine uygun hazırladı mı?
J06 İç malzeme hazırlamak Yapılacak yemeğe uygun sebze, tahıl, et ve diğer malzemelerle dolmalık ve sarmalık harç hazırladı mı?
J07 İç malzeme ile eti birleştirmek Et sarma veya et dolmayı hazırlayıp pişmeye hazır hale getirdi mi?
J08 Kümes hayvanları etlerinibuharda ve kendi suyunda (stew) pişirmek  Buharda pişirme yöntemi ile reçeteye uygun kümes hayvanı yemekleri hazırlayıp sos ve garnitürü ile servise hazır hale getirdi mi?
Kendi suyunda pişirme yöntemi ile kümes hayvanı yemekleri hazırlayıp    sos ve garnitürü ile servise hazır hale getirdi mi?
J09 Kümes hayvanları etleriniızgarada (grill) pişirmek Izgarada pişirme yöntemi ile  reçeteye uygun kümes hayvanı  yemekleri hazırlayıp    sos ve garnitürü ile servise hazır hale getirdi mi?
J10 Kümes hayvanları etleriniaz yağda (poelle) kızartmak Poelle (kalın dipli tavada) pişirme yöntemi ile  reçeteye uygun kümes hayvanı  yemekleri hazırlayıp    sos ve garnitürü ile servise hazır hale getirdi mi?
J11 Kümes hayvanları etlerini bol yağda (frit) kızartmak Frit (bol derin yağda) pişirme yöntemi ile  reçeteye uygun kümes hayvanı  yemekleri hazırlayıp    sos ve garnitürü ile servise hazır hale getirdi mi?
J12 Kümes hayvanları etlerini kavurarak sos içinde (braise) pişirmek Braisé pişirme yöntemi ile  reçeteye uygun et yemekleri hazırlayıp    sos ve garnitürü ile servise hazır hale getirdi mi?
J13 Kümes hayvanları etlerini fırında (roti) pişirmek Roti pişirme yöntemi ile reçeteye uygun  et yemekleri hazırlayıp    sos ve garnitürü ile servise hazır hale getirdi mi?
J14 Kümes hayvanları etlerini dumanda (füme, smoked) pişirmek Dumanda pişirme yöntemi ile  reçeteye uygun kümes hayvanı  yemekleri hazırlayıp    sos ve garnitürü ile servise hazır hale getirdi mi?
J15 Kümes hayvanları etlerini sote  (saute) etmek Sauté pişirme yöntemi ile  reçeteye uygun kümes hayvanı  yemekleri hazırlayıp    sos ve garnitürü ile servise hazır hale getirdi mi?
J16 Kümes hayvanları etlerini haşlayarak (bouilli) pişirmek Boilli pişirme yöntemi ile reçeteye uygunkümes hayvanı yemekleri hazırlayıp   sos ve garnitürü ile servise hazır hale getirdi mi?
J17 Kümes hayvanları etlerini gratin (graten) etmek Kümes hayvanı etini graten için hazırlayıp  reçeteye uygun sos ve diğer malzemelerle graten yaparak  servise hazır hale getirdi mi?
J18 Uluslar arası ve yöresel Kümes hayvanları  yemekleri ni pişirmek Uluslar arası, Türk Mutfağı'na ait ve yöresel yemeklerin hazırlandığı kümes hayvanı parçalarını seçerek,  uygun pişirme yöntemi ile  yemeği pişirdi mi?; sosu, garnitürü ile  servise hazır hale getirdi mi?
J19 Sıcak ve soğuk Kümes hayvanları et yemeklerini  için sos hazırlamak Kümes hayvanları yemeklerine    uygun sosları ve türeyenlerini  hazırlayıp servise hazır hale getirdi mi?
J20 Garnitür hazırlamak Kümes hayvanları yemeklerine   uygun garnitürleri seçerek hazırlayıp   ve servise hazır hale getirdi mi?
J21 Kümes hayvanları et yemeklerinin pişirme sürecini belirlemek Kümes hayvanları yemeklerine çeşidi ve özelliğine göre uygun pişirme aracını kullanarak istenilen ürünü, istenen özellikte  pişirdi mi?
Pişmişlik derecesini uluslar arası et pişirme derecelerini bilerek ayarladı mı?
J22 Kümes hayvanları et yemeklerinin kalite kontrolünü yapmak Kümes hayvanları yemeklerine kalite kontrolünü, fiziksel, duyusal, ölçme araçları  ile yapıp beğenilir özellikte olmasına  dikkat etti mi?
J23 Kümes hayvanları  yemeklerini servise hazırlamak Kümes hayvanları yemeklerine çeşidi, özelliğine göre uygun garnitür, ve sosu seçerek, renk uyumuna ve süsleme kurallarına dikkat ederek; tabak dizaynı yapıp servise hazırladı mı?
Kümes hayvanları yemeklerini çeşidi ve özelliğine göre, porsiyonlayarak  servise hazırladı mı?

 


meb.gov.tr adresinden alınmış 2007 yılı aşçı standardı parçasıdır

Yorumlar (0)

0 oy üzerinden 0 / 5 olarak değerlendirildi

Sorunuzu veya isteğinizi aşağıdan yazabilirsiniz

  1. . .
Oyla:
0
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın
Aşağıdaki görselde görüntülenen metni yazın
Henüz bu ürüne sorulmuş bir soru yok