x 

Makale

Aşçı Standartları Sakatat Yemekleri Av Hayvanı Yemekleri

Aşçı Standardı Sakatat Yemekleri Av Hayvanı Yemekleri

meb.gov.tr adresinden alınmış 2007 yılı aşçı standardı

 aşağıda sunulmuştur ( Aşçı standartları prosedürü uzun olduğundan birden fazla dosyaya bölünmüştür )

 

K SAKATAT YEMEKLERİ HAZIRLAMAK K01 sakatat yemekleri için ön hazırlık yapmak Sakatatları pişirmeye hazırlamak için gerekli malzemeleri depodan eksiksiz çıkarıp sakatatları pişirmeye hazırlamak için gerekli araç, gereç ve  ortamı hijyen kurallarına göre  hazırlayarak kullanıma kadar uygun koşullarda bekletip sakatat çeşitleri  ve özelliklerini tanıyarak,  yemek yapmak için temizleme işlemlerini yaptı mı?
K02 Sakatat yemekleri için malzemeleri hazırlamak Sakatat çeşitleri  ve özelliklerini tanıyarak, bütün veya parçalayarak pişirmeye hazırladı mı?
K03 Sakatatları   doğramak Sakatat çeşitleri  ve özelliklerini tanıyarak, çiğ veya ön pişirmeden  sonra doğrayarak pişirmeye hazırladı mı?
K04 Sakatatları  şekillendirmek Sakatat çeşitleri  ve özelliklerini tanıyarak, ızgaralık, sotelik, haşlamalık şekillendirerek   pişirmeye hazırladı mı?
K05 Sakatatları  (marine) etmek Sakatat çeşitleri  ve özelliklerini tanıyarak, uygun marinatları hazırlayıp  marina etti mi?
K06 Sakatat yemekleri için sos hazırlamak Yapılacak yemeğe uygun sebze grupları, baharatlar ve etin öz suyu ile özel sos hazırladı mı?
K07 Koku ve tat vericileri hazırlamak Yapılacak yemeğe uygun sebze grupları, baharatlar ve diğer katkıları hazırladı mı?
K08 Sakatatları haşlayarak (bouilli) pişirmek Ön haşlaması yapılacak sakataları seçerek tekniğine uygun ön haşlama yaptı mı?
Boilli pişirme yöntemi ile pişebilen sakatatlarla reçeteye uygun yemek hazırlayıp    sos ve garnitürü ile servise hazır hale getirdi mi?
K9 Sakatatları az yağda (poelle) kızartmak Poelle (kalın dipli tavada) pişirme yöntemi ile pişebilen sakatatlarla reçeteye uygun yemek hazırlayıp   sos ve garnitürü ile servise hazır hale getirdi mi?
K10 Sakatatları bol yağda (frit) kızartmak Frit (bol derin yağda) pişirme yöntemi ile pişebilen sakatatlarla reçeteye uygun yemek hazırlayıp    sos ve garnitürü ile servise hazır hale getirdi mi?
K11 Sakatatları ızgarada (grill) pişirmek Izgarada pişirme yöntemi ile pişebilen sakatatlarla reçeteye uygun yemek hazırlayıp    sos ve garnitürü ile servise hazır hale getirdi mi?
K12 Sakatatları fırında (roti) pişirmek Roti pişirme yöntemi ile pişebilen sakatatlarla reçeteye uygun yemek hazırlayıp    sos ve garnitürü ile servise hazır hale getirdi mi?
K13 Uluslararası ve yöresel sakatat yemekleri ni pişirmek Uluslar arası, Türk Mutfağı'na ait ve yöresel yemeklerin hazırlandığı sakatatları seçerek,  reçeteye göre, uygun pişirme yöntemi ile  yemeği pişirip sosu, garnitürü ile  servise hazır hale getirdi mi?
K14 Garnitür hazırlamak Et yemeğine uygun garnitürleri seçip  tekniğine uygun hazırlayıp tabağı dekore etti mi?
K15 Sakatat yemeklerinin pişirme sürecini belirlemek Sakatat yemeklerine  çeşidi ve özelliğine göre uygun pişirme aracını kullanarak istenilen ürünü, istenen özellikte  pişirdi mi? Pişmişlik derecesini et pişirme derecelerini bilerek ölçme araçları ile kontrol etti mi?
K16 Sakatat yemeklerini soğutmak Soğuk et yemekleri için sakatatı pişirip tekniğine soğutarak sos ve garnitürü ile servise hazır hale getirdi mi?
K17 Sakatat  yemeklerinin kalite kontrolünü yapmak Sakatat  yemeklerinin kalite kontrolünü, fiziksel, duysal, ölçme araçları  ile yaptı mı? Beğenilir özellikte olmasına  dikkat etti mi?
K18 Sakatat yemeklerini servise hazırlamak Sakatat yemeklerini  çeşidi, özelliğine göre, uygun garnitür, ve sosu seçerek, renk uyumuna ve süsleme kurallarına dikkat ederek; tabak dizaynı yapıp servise hazırladı mı?
Sakatat yemeklerini  çeşidi ve özelliğine göre porsiyonlayarak  servise hazırladı mı?
  AV HAYVANLARI YEMEKLERİ HAZIRLAMAK L01 Av hayvanı yemekleri için ön hazırlık yapmak  Av etlerini pişirmeye hazırlamak için gerekli malzemeleri depodan eksiksiz çıkardı mı?
Av hayvanlarını pişirmeye hazırlamak için gerekli araç, gereç ve  ortamı hijyen kurallarına göre  hazırlayacak ve kullanıma kadar uygun koşullarda bekletti mi?
 Av hayvanlarını ve özelliklerini  tanıyarak,  tekniğine uygun (kürklü hayvanların derisini yüzüp /kanatlı hayvanların tüylerini temizleyip) iç organlarını çıkararak pişirmeye hazırladı mı?
L02 Av hayvanı yemekleri için malzemeleri hazırlamak Av hayvanının özelliğine ve yapılacak yemeğe uygun sebze grupları, baharatları  ve diğer katkıları hazırladı mı?
L03 Av hayvanı etlerini   doğramak Bütün olarak veya tekniğine uygun parçalayarak av etlerini pişirmeye hazırladı mı?
L04 Av hayvanı etlerini şekillendirmek Av etinin çeşidi ve özelliğine göre pişirme yöntemini seçerek, pişirmeye hazırladı mı?
L05 Av hayvanı etlerini (marine) etmek Av etinin çeşidi ve özelliğine göre uygun marinatları hazırlayıp eti marina etti mi?
L06 Koku ve tat vericileri hazırlamak Yapılacak yemeğe uygun sebze grupları, baharatlar ve diğer katkıları hazırladı mı?
L07 Av hayvanı etlerini  ızgarada (grill) pişirmek Izgarada pişirme yöntemi ile reçeteye uygun av eti yemekleri hazırlayıp  sos ve garnitürü ile servise hazır hale getirdi mi?
L08 Av hayvanı etlerini (poelle) kızartmak Poelle (kalın dipli tavada) pişirme yöntemi ile  reçeteye uygun av eti  yemekleri hazırlayıp sos ve garnitürü ile servise hazır hale getirdi mi?
L09 Av hayvanı etlerini  Kavurarak (braise)sos içinde pişirmek pişirmek Braisé pişirme yöntemi ile  reçeteye uygun av eti yemekleri hazırlayıp sos ve garnitürü ile servise hazır hale getirdi mi?
L10 Av hayvanı etlerini fırında (roti) pişirmek Roti pişirme yöntemi ile reçeteye uygun av eti yemekleri hazırlayıp sos ve garnitürü ile servise hazır hale getirdi mi?
L11 Uluslararası ve yöresel av hayvanları yemekleri pişirmek Uluslar arası, Türk Mutfağı'na ait ve yöresel av eti yemeklerini uygun pişirme yöntemini seçerek reçeteye uygun pişirip sosu, garnitürü ile  servise hazır hale getirdi mi?
L12 Av hayvanı yemekleri için sos hazırlamak Av eti yemeklerine    uygun sosları ve türeyenlerini reçeteye uygun hazırlayıp servise hazır hale getirdi mi?
L13 Garnitür hazırlamak Av eti  yemeklerine   uygun garnitürleri seçerek reçeteye uygun hazırlayıp servise hazır hale getirdi mi?
L14 Av hayvanı yemeklerinin pişirme sürecini belirlemek Av eti  yemeklerine çeşidi ve özelliğine göre uygun pişirme aracını kullanarak istenilen ürünü, istenen özellikte  pişirdi mi?
L15 Av hayvanı yemeklerinin kalite kontrolünü yapmak Av eti  yemeklerine kalite kontrolünü, fiziksel, duysal, ölçme araçları  ile yapıp beğenilir özellikte olmasına  dikkat etti mi?
L16 Av hayvanı yemeklerini servise hazırlamak Av eti  yemeklerine çeşidi, özelliğine göre  uygun garnitür, ve sosu seçerek, renk uyumuna ve süsleme kurallarına dikkat ederek; tabak dizaynı yaparak servise hazırladı mı?
Av eti  yemeklerini çeşidi ve özelliğine göre porsiyonlayarak  servise hazırladı mı?

 


meb.gov.tr adresinden alınmış 2007 yılı aşçı standardı parçasıdır

Yorumlar (0)

0 oy üzerinden 0 / 5 olarak değerlendirildi

Sorunuzu veya isteğinizi aşağıdan yazabilirsiniz

  1. . .
Oyla:
0
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın
Aşağıdaki görselde görüntülenen metni yazın
Henüz bu ürüne sorulmuş bir soru yok