x 

Makale

Aşçı Standartları Su Ürünleri Yemekleri Deniz Ürünleri Yemekleri

Aşçı Standardı Su Ürünleri Yemekleri Deniz Ürünleri Yemekleri

meb.gov.tr adresinden alınmış 2007 yılı aşçı standardı

aşağıda sunulmuştur ( Aşçı standartları prosedürü uzun olduğundan birden fazla dosyaya bölünmüştür )

 

M SU VE DENİZ ÜRÜNLERİ YEMEKLERİ HAZIRLAMAK M01 Su ve deniz ürünleri yemekleri için ön hazırlık yapmak Su ürünleri pişirmeye hazırlamak için gerekli malzemeleri depodan eksiksiz çıkartıp su ürünlerini pişirmeye hazırlamak için gerekli araç, gereç ve  ortamı hijyen kurallarına göre  hazırlayıp kullanıma kadar uygun koşullarda bekletip, su ürünleri ve özelliklerini  tanıyarak,  taze ürünleri seçme işlemlerini yaptı mi?
M02 Su ve deniz ürünlerini temizlemek Su ürünlerini ve özelliklerini  bilerek,  tekniğine uygun, iç organlarını çıkarıp balıkların pullarını temizleyerek kabuklu ürünlerin kabuklarını fırçalayıp ahtopot ve kalamarı yumuşatarak pişirmeye hazırladı mı?
M03 Su ve deniz ürünleri yemekleri için malzemeleri hazırlamak Yapılacak yemeğe uygun sebze grupları, baharatlar ve diğer katkıları hazırladı mı?
M04 Su ve deniz ürünleri şekillendirmek Su ürünlerinin özelliklerine göre  yapılacak yemeğe uygun olarak balıkları ve diğer ürünleri porsiyonluk dilimleyip kullanım amacına göre şekillendirdi mi?
M05 Su ve deniz ürünlerini (marine) etmek Su ürününün  çeşidi ve özelliğine göre uygun marinatları hazırlayıp  marina etti mi?
M06 Su ve deniz ürünlerini  az yağda   (saute) etmek Sauté pişirme yöntemi ile reçeteye uygun balık ve diğer su ürünlerini pişirip sos ve garnitürü ile servise hazır hale getirdi mi?
M07 Su ve deniz ürünlerini dumanda (füme, smoked) pişirmek Dumanda pişirme yöntemi ile reçeteye uygun balık ve diğer su ürünlerini pişirip sos ve garnitürü ile servise hazır hale getirdi mi?
M08 Su ve deniz ürünlerini tuzda pişirmek Tuzlama yapılacak balıkları seçerek, tekniğine  uygun şekilde balığı hazırlayıp tuzlayarak yeterli süre bekletip ve kullanıma hazır hale getirdi mi?
M09 Su ve deniz ürünlerini suda pişirmek (poché, boilli) Poché pişirme yöntemi ile reçeteye uygun balık haşlama yaparak sos ve garnitürü ile servise hazır hale getirdi mi?
Boilli pişirme yöntemi ile reçeteye uygun ahtopot, karides vb pişirip sos ve garnitürü ile servise hazır hale getirdi mi?
M10 Su ve deniz ürünlerini bol yağda (frit) kızartmak Frit (bol derin yağda) pişirme yöntemi ile reçeteye uygun balık pişirerek hazırlayıp sos ve garnitürü ile servise hazır hale getirdi mi?
M11 Su ve deniz ürünlerini tavada (poelle) pişirmek Poelle (kalın dipli tavada) pişirme yöntemi ile reçeteye uygun balık pişirip sos ve garnitürü ile servise hazır hale getirdi mi?
M12 Su ve deniz ürünlerini fırında pişirmek Kendi suyunda pişirme yöntemi ile reçeteye uygun fırında balık pişirip sos ve garnitürü ile servise hazır hale getirdi mi?
M13 Su ve deniz ürünlerini  ızgarada (grill) pişirmek Izgarada pişirme yöntemi ile reçeteye uygun balık pişirdi mi?  sos ve garnitürü ile servise hazır hale getirdi mi?
M14 Su ve deniz ürünlerini yemeklerinin pişirme sürecini belirlemek Balık ve diğer su ürünlerini çeşidi ve özelliğine göre uygun pişirme aracını kullanarak istenilen ürünü, istenen özellikte  pişirdi mi? Örnek tabak ile pişmişliğini kontrol etti mi?
   Örnek tabak ile pişmişliğini kontrol etti mi?
M15 Su ve deniz ürünlerini yemeklerinin kalite kontrolünü yapmak Balık ve diğer su ürünü yemeklerinin kalite kontrolünü, fiziksel, duysal, ölçme araçları  ile yaparak beğenilir özellikte olmasına  dikkat etti mi?
M16 Su ve deniz ürünlerini yemeklerini servise hazırlamak Balık ve diğer su ürünü yemeklerinin çeşidi ve özelliğine göre, özelliğine göre, uygun garnitür, ve sosu seçerek, renk uyumuna ve süsleme kurallarına dikkat ederek; tabak dizaynı yapıp  servise hazırladı mı?

 


meb.gov.tr adresinden alınmış 2007 yılı aşçı standardı parçasıdır

Yorumlar (0)

0 oy üzerinden 0 / 5 olarak değerlendirildi

Sorunuzu veya isteğinizi aşağıdan yazabilirsiniz

  1. . .
Oyla:
0
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın
Aşağıdaki görselde görüntülenen metni yazın
Henüz bu ürüne sorulmuş bir soru yok