x 

Makale

Aşçı Standartları Kuru Baklagil Yemekleri Hazırlama Pilav Makarna Hazırlama

Aşçı Standardı Kuru Baklagil Yemekleri Hazırlama Pilav Makarna Hazırlama

meb.gov.tr adresinden alınmış 2007 yılı aşçı standardı

 aşağıda sunulmuştur ( Aşçı standartları prosedürü uzun olduğundan birden fazla dosyaya bölünmüştür )

 

O KURU BAKLAGİL YEMEKLERİ HAZIRLAMAK O01 Kuru baklagil yemekleri için ön hazırlık yapmak Kuru baklagilleri ve diğer malzemeleri depodan eksiksiz çıkardı mı?
Kuru baklagil yemeği yapmak için gerekli araç ve gereçleri eksiksiz hazırladı mı?
O02 Kuru baklagil  yemekleri malzemelerini hazırlamak Yemek yapmak için gerekli ortamı, sebze, baharat ve diğer katkıları eksiksiz hazırladı mı?
Yemek yapmak için baklagilleri ayıklayıp, yıkayıp, ıslatacak ve kullanıma kadar uygun koşullarda bekletti mi?
O03 Yarı pişmiş hale getirmek Kuru baklagilleri haşlayarak  yarı pişmiş duruma getirip yapılacak yemeğe göre kullandı mı?
O04 Kuru baklagil yemekleri için sos hazırlamak Kuru baklagil yemeği yapmak için gerekli et, soğan, salça, biber, domates vb. ile yemeğin sosunu hazırladı mı?
O05 Kuru baklagil yemeklerini pişirmek Yarı haşlanmış baklagil ile hazırlamış sosu birleştirerek kaynatıp yemeği pişirdi mi?
O06 Kuru baklagilleri püre yapmak Kuru baklgillerle püre yapıp kullanıma hazır hale getirdi mi?
O07 Kuru baklagil yemeğini soğutmak (Zeytin yağlı hazırlanmış ise) Zeytinyağlı yemekleri piştiği kap içinde oda sıcaklığında soğuttu mu? ve servisten önce  buzdolabında bir gün bekletti mi?
O08  Yöresel Kuru baklagil yemekleri hazırlamak Türk Mutfağı'na ait ve yöresel baklagil yemeklerini yaptı mı?
O09 Kuru baklagil yemeklerinin pişirme sürecini belirlemek Kuru baklgil yemeklerini çeşidi ve özelliğine göre uygun pişirme aracını kullanarak  istenen özellikte  pişirdi mi?
O10 Kuru baklagil yemeklerinin kalite kontrolunu yapmak Kuru baklgil yemeklerinin kalite kontrolünü, fiziksel, duyusal, ölçme araçları ile ve görünümüne bakarak yaptı mı?
O11 Kuru baklagil yemeklerini servise hazırlamak Kuru baklgil yemeklerini çeşidi, özelliğine göre uygun garnitür, ve sosu seçerek, renk uyumuna ve süsleme kurallarına dikkat ederek; tabak dizaynı yapıp  servise hazırladı mı?
Ö PİLAV VE MAKARNA YEMEKLERİ HAZIRLAMAK Ö01 Pilav ve makarna yemekleri için ön hazırlık yapmak Pilav ve makarna  malzemeleri depodan eksiksiz çıkardı mı?
Pilav ve makarna yapmak için gerekli araç ve gereçleri eksiksiz hazırladı mı?
Ö02 Pilav ve makarna yemeklerinin malzemelerini hazırlamak Pilav ve makarna  yapmak için gerekli ortamı, sebze, baharat ve diğer katkıları eksiksiz hazırladı mı?
Pirinci ve bulguruayıklayıp yıkayarak/ıslatarak pişirmeye hazırladı mı?
Ö03 Pilav pişirmek Pirinç pilavını kavurarak istenilen özellikte pişirdi mi?
Pirinç pilavını haşlayarak ve salma tekniği ile istenilen özellikte pişirdi mi?
Bulgur pilavını istenilen çeşit ve özellikte  pişirdi mi?
Ö04 Makarnayı haşlamak Makarnayı haşlama tekniği ile istenilen özellikte  pişirdi mi?
Ö05 Makarna sosu hazırlamak Uluslar arası ve Türk Mutfağı'na ait makarna soslarını hazırlayıp kullanıma hazır hale getirdi mi?
Ö06 Pilav ve makarna malzemelerini birleştirmek Sos ve diğer garnitür malzemeleri ile makarna ve pilavı çeşitlendirerek reçeteye uygun hazırladı mı?
Ö07 Uluslararası ve yöresel pilav ve makarnalar hazırlamak Uluslar arası ve Türk Mutfağı'na ait makarna soslarını reçeteye uygun hazırlayarak kullanıma hazır hale getirdi mi?
Ö08 Pilav ve makarna  yemeklerinin pişirme sürecini belirlemek Pilav ve makarnaları  çeşidi ve özelliğine göre uygun pişirme aracını kullanarak  istenen özellikte  pişirdi mi?
Ö09 Pilav ve makarna yemeklerinin kalite kontrolunu yapmak Pilav ve makarnaların kalite kontrolünü, fiziksel, duysal, ölçme araçları ile ve görünümüne bakarak yaptı mı?
Ö10 Pilav ve makarna yemeklerini servise hazırlamak Pilav ve makarnaların çeşidi, özelliğine göre, uygun garnitür, ve sosu seçerek, renk uyumuna ve süsleme kurallarına dikkat ederek; tabak dizaynı yaparak  servise hazırladı mı?

 


meb.gov.tr adresinden alınmış 2007 yılı aşçı standardı parçasıdır

Yorumlar (0)

0 oy üzerinden 0 / 5 olarak değerlendirildi

Sorunuzu veya isteğinizi aşağıdan yazabilirsiniz

  1. . .
Oyla:
0
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın
Aşağıdaki görselde görüntülenen metni yazın
Henüz bu ürüne sorulmuş bir soru yok